czwartek, 28 grudnia 2017

Sposoby na przejedzenie i niestawność

Ciężko się nie przejeść, zwłaszcza gdy mamy stół zastawiony pysznymi potrawami. Oczy chciałyby po prostu zjeść wszystko. Jednak później cierpimy. Uczucie pełności, odbijanie, zaleganie jedzenia w żołądku to tylko kilka objawów, z którymi zmagamy się po przejedzeniu. Później pojawiają się wzdęcia, a niekiedy bóle brzucha, zgaga.   Poniżej przedstawię kilka preparatów, które mogą ulżyć nieprzyjemnym dolegliwościom trawiennym.


1. Krople żółądkowe

Tradycyjny preparat roślinny. Jest to komplet ziół w formie płynu doustnego. Na pewno dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy z połykaniem tabletek.  Preparat zawiera związki goryczkowe, w związku z tym pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Krople poprawiają trawienie. Stosowane są w niestrawnościach, wzdęciach. Zaletą tego preparatu jest także niska cena, ok 2-3zł.

2. Zioła do zaparzania

Wśród ziół, przy niestrawności i przepełnieniu dobrze sprawdzi się mięta, rumianek, koper włoski.  Sama ciepła herbata wpływa korzystnie na trawienie. Zioła te będą działały rozkurczająco. Stosowane w zaburzeniach trawienia. Sprawdzą się przy bólu żołądka, kolce jelitowej, nudnościach. Dobra i skuteczna pomoc dla osób, które nie lubią brać leków, tabletek.

3. Ziele karczocha np. Cynarex

Bardzo dobry środek, zarówno na niestrawność, jak i na wątrobę. Zwiększa wydzielanie żółci, co jest bardzo korzystne przy dolegliwościach trawiennych. Zmniejsza natomiast wydzielanie cholesterolu. Działa ochronnie na wątrobę.

4. Iberogast

Jest to płyn doustny. Zawiera kompozycję 9 wyciągów z roślin leczniczych. Wszystkie składniki współdziałają się ze sobą, bardzo dobrze łagodząc objawy zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Iberogast poprawia pracę przewodu pokarmowego, łagodzi podrażnienie żołądka oraz dolegliwości skurczowe jelit. Stosowany także w zespole jelita drażliwego.

5. Rapacholin C

Lek bardzo długo utrzymujący się na rynku i cieszący się także dużą popularnością (i to nie tylko wśród starszych pacjentów). Zawiera wyciąg z korzenia rzodkwi czarnej z węglem aktywnym, wyciąg z karczocha, kwas dehydrocholowy i olejek miętowy.  Bardzo pomocny lek przy dolegliwościach trawiennych. Daje ulgę przy wzdęciach, nudnościach, bólach brzucha, odbijaniu i przy zaparciach. Wspomaga pracę wątroby, działa żółciotwórczo i żółciopędnie.

6. Suplementy diety: np. Verdin, Travisto, Gastrosan

Na rynku jest obecnie wiele suplementów diety wspomagających trawienie. Co rusz do apteki trafiają nowe preparaty. W większości to tabletki lub kapsułki, będące mieszaniną różnych ziół. Również  one mają łagodzić  pełność i ciężkość po jedzeniu. Stosowane w uczuciu dyskomfortu w nadbrzuszu, wzdęciach , odbijaniu.


Każdy powinien starać się, różnych leków stosować jak na mniej i możliwie najrzadziej. Aby uniknąć i łagodzić te wszystkie nieprzyjemne dolegliwości, warto spróbować niefarmakologicznych metod. Ruch, spacery na świeżym powietrzu usprawnią pracę całego przewodu pokarmowego. Należy także przyjmować możliwie wyprostowaną pozycję, aby nie przykurczać i tak już pełnej jamy brzusznej. Zanim sięgniemy po leki, w pierwszej kolejności warto ratować się ciepłymi, kojącymi, ziołowymi herbatami.


Sprawdź czym różnią się produkty lecznicze od suplementów diety : Suplementy diety czy produkty lecznicze?



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz