Wiele osób zastanawia się jaka jest różnica między suplementami diety a produktami leczniczymi. Nawet w reklamach pojawia się hasło "każdy farmaceuta wyjaśni Ci różnicę". Wielu pacjentów słysząc "lek" czuje niepokój (bo lek kojarzy się z chorobą) i wybierają suplementy diety. Zdarza się, że po otwarciu opakowania leku znajdują dodatkowo ogromną ulotkę z wypisanymi wieloma działaniami niepożądanymi, interakcjami i innymi informacjami. A przecież na suplemencie diety jest tylko kilka słów o zalecanym spożyciu, więc czemu go nie wybrać? No właśnie...
Suplementy diety są środkami spożywczymi mające za zadanie uzupełnić normalną dietę. W przeciwieństwie do produktów leczniczych (leków) nie musi być potwierdzone bezpieczeństwo ich stosowania i skuteczność działania. Nie są poddawane kontroli jakości. Producenci suplementów diety nie muszą opisywać wskazań i sposobu działania produktu. Droga ich wprowadzenia do obrotu jest dużo prostsza i mniej kosztowna w porównaniu z lekami. Brak rzetelnych informacji na opakowaniu może wiązać się z ryzykiem wystąpienia wielu niekorzystnych działań na nasz organizm.
W związku z tym, że produkty lecznicze, aby mogły wejść na rynek muszą przejść szereg badań m.in. kontrola jakości, skuteczności, bezpieczeństwo stosowania, badania kliniczne - ma to przełożenie na jakość końcowego preparatu. To, że na suplemencie diety nie są wypisane działania niepożądane i interakcje to wcale nie oznacza, że ich nie ma. Po prostu nie zostały one zbadane. Ulotka dołączona do produktów leczniczych nie ma za zadanie straszyć pacjentów lecz zadbać o dostęp do wszystkich najważniejszych informacji. Pacjent szczegółowo może zaznajomić się ze sposobem dawkowania, oraz komu można taki lek podać. Dodatkowo jest poinformowany jakie działania niepożądane mogą wystąpić (co nie oznacza że wystąpią), a także interakcje z innymi lekami lub pożywieniem. Wiele osób przewlekle chorych przyjmuje duże ilości leków i tym bardziej ważne jest dla nich jakie preparaty mogą kupić nie wyrządzając sobie szkody.
Nie piszę tego, aby rezygnować całkowicie ze stosowania suplementów diety, bo ja sama też je czasem stosuję. Warto jednak kupować suplementy, które są wytwarzane przez koncerny farmaceutyczne. Jeżeli zakład produkcyjny wytwarza leki to możemy przypuszczać, że suplementy diety będą produkowane w podobnych warunkach. Warto także kupować produkty, które są długo na rynku i cieszą się dobrą opinią wśród innych pacjentów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz