sobota, 10 lutego 2018

Skuteczna walka z gorączką



















Gorączka najczęściej towarzyszy infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Gdy jej poziom sięga 38 stopni i rośnie, trzeba z nią walczyć.  Oczywiście jest też wiele innych przyczyn gorączki, np. po wyrwaniu zęba, ząbkowanie u dzieci, po zabiegach itd. Leki przeciwgorączkowe zwalczają gorączkę niezależnie od jej przyczyny.
Podczas gorączki, bardzo ważne jest podawanie dużej ilości płynów. Oprócz lekarstw warto dodatkowo stosować naturalne metody: chłodne okłady na czoło, napary z lipy, naturalne soki z malin, bzu. Są także gotowe preparaty wspomagające leczenie np. Gripovita (malina, hibiskus, czarny bez, czarna porzeczka). Przy wysokiej temperaturze można także brać chłodne kąpiele. Nie wolno jednak wchodzić od razu do zimnej wody. Należy zacząć od wody delikatnie chłodniejszej od temperatury ciała i stopniowo ją ochładzać. 

Leki przeciwgorączkowe występują w różnych postaciach: tabletki, syropy, czopki, tabletki do rozpuszczania w wodzie. Syropy i czopki stosowane są przede wszystkim u dzieci. Jednak czasami osoby dorosłe, także nie mogą zastosować tabletek, ponieważ mają problemy z żołądkiem, czy wymioty. Można wówczas zastosować czopki, albo tabletki do rozpuszczania w wodzie.

Wśród preparatów stosowanych w walce z gorączką możemy znaleźć:

1. PARACETAMOL - występuje także pod nazwami m.in. Apap, Panadol, Efferalgan (tabletki musujące do rozpuszczania w wodzie).  Paracetamol jest lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Jest bezpiecznym lekiem. Mogą go stosować kobiety w ciąży. Spośród leków przeciwgorączkowych najmniej drażni żołądek. Jednak gdy gorączka nie spada po jego zażyciu, należy go zmienić na inny lek np. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy.
Paracetemol wchodzi także w skład saszetek, stosowanych przy przeziębieniu i grypie np. Theraflu, Coldrex, Vicks, Fervex, Febrisan itp. Dlatego należy pamiętać, aby nie stosować tych preparatów na raz.

2. IBUPROFEN- występuje w preparatach o nazwach m .in. Ibuprom, Nurofen, MIG, Ibum, Ibupar.
Oprócz działania przeciwgorączkowego i przeciwbólowego, posiada także komponentę przeciwzapalną. Skutecznie zwalcza gorączkę i ból. Występuje w dawkach 200 mg oraz 400 mg. Maksymalna dawka jednorazowa to 400 mg, a dobowa 1200 mg. Ze względu na działania niepożądane ze strony układu pokarmowego, osoby starsze powinny zachować ostrożność przy stosowaniu tego leku. 

Paracetamol i ibuprofen występują także razem, w preparatach: Metafen oraz Nurofen Ultima. Czasami zastosowanie tych dwóch substancji w jednym preparacie daje lepsze efekty, niż każda z tych substancji stosowana osobno.

3. KWAS ACETYLOSALICYLOWY - popularna Aspiryna, Polopiryna, Ascalcin. Lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Również chętnie wybierany lek przez pacjentów. Występuje zarówno w tabletkach, jak i w formach rozpuszczalnych. Nie nalezy podawać go dzieciom poniżej 12 roku życia. Dorośli mogą stosować ten lek w dawkach maksymalnie do 1000 mg jednorazowo, a do 4 g na dobę. Osoby z wrażliwym żołądkiem, a także osoby starsze, jako lek przeciwgorączkowy powinny w pierwszej kolejności wybrać paracetamol. Nie należy zapominać, że Acard i Polocard to także kwas acetylosalicylowy, tylko w mniejszych dawkach. Osoby przyjmujące te leki, także powinny wybrać paracetamol jako lek przeciwgorączkowy, lub wymienione już leki, lecz w mniejszych dawkach. 

4. METAMIZOL- Pyralgina. Występuje w dawce 500 mg, w tabletkach, a także w formie granulatu do rozpuszczenia w wodzie, jako Pyralgina Sprint. Lek ten stosuje się w przypadku, gdy inne leki przeciwgorączkowe są nieskuteczne. Nie należy podawać go dzieciom. Dorośli mogą stosować 1 do 2 tabletek jednorazowo. Nie należy przekraczać 6 tabletek na dobę. 

Wśród innych leków z grupy NLPZ (działające przeciwbólowo, przeciwzapalne i przeciwgorączkowo) możemy znaleźć naproxen (Anapran, Naxii, Aleve).    Jest to mniej popularny lek. Także może być stosowany jako lek przeciwgorączkowy i znoszący bóle związane z przeziębieniem.

Spośród tych wszystkich leków, kobiety w ciąży mogą bezpiecznie stosować tylko paracetamol. Jednak, gdy u kobiety w ciąży pojawi się gorączka, należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż przyczyny gorączki są różne i nie można ich lekceważyć. Osoby starsze także, powinny zachować ostrożność przy stosowaniu leków przeciwgorączkowych. Najlepiej poinformować farmaceutę o przyjmowanych lekach, wówczas pomoże dobrać odpowiedni lek. 

2 komentarze:

  1. Na gorączkę jest wiele leków, syropów, dlatego nie ma już problemu z walczaniem, no chyba że gorączka jest tak wysoka że żaden lek nie pomaga. Ja przy gorączce zawsze stosuje Apap ma w składzie Ibuprofen, mi pomaga. Jest wiele leków z tym składem warto sprawdzić jakie https://baza-lekow.com.pl/substancja-czynna/ibuprofen/ na tej stronie sa wymienione wszystkie leki co zawierają Ibuprofen.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To gratuluję, jeżeli wśród leków zawierających ibuprofen, znalazła Pani Apap :)

      Usuń