Może nie raz, spotkaliście się z odmową realizacji recepty w aptece, ponieważ recepta straciła ona ważność. Może od razu po wizycie u lekarza, nie poszliście wykupić recepty, a jak się zgłosiliście to recepta była już po terminie. Czasami lekarze nie poinformują o terminie ważności recepty, wśród całej tej ilości "papierologi", która obowiązuje mogą zapomnieć. Termin realizacji recepty, to nie jest wymysł farmaceuty czy apteki. Jest to regulowane Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, a my niestety nie mamy na to wpływu.
Termin ważności recepty:
- recepta ważna jest 30 dni od daty jej wystawienia, lub "daty realizacji od"
wyjątki:
- recepta na antybiotyki do użytku wewnętrznego i dożylnego, ważna jest 7 dni, od daty jej wystawienia, lub "daty realizacji od"
- recepta na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy dla pacjenta, ważna jest 120 dni
- recepta na preparaty immunologiczne wytwarzane dla danego pacjenta indywidualnie, 120 dni.
Należy pamiętać, że recepta ważna 30 dni, nie zawsze ważna jest cały miesiąc. Są miesiące, które mają 31 dni. Trzeba wziąć to pod uwagę. Recepta wystawiona 1 stycznia, 1 lutego już nie jest ważna. W przypadku leków refundowanych, nie można takiej recepty zrealizować na zniżkę. Jeżeli pacjent potrzebuje leków, farmaceuta może wydać leki z pełną odpłatnością (na 100%). Jednak czasami wiąże się to z dużą dopłatą. Ewentualnie pacjent może wrócić z receptą, do lekarza wystawiającego receptę i poprosić o przestęplowanie daty lub wystawienie nowej recepty.
Ani farmaceuta, ani pacjent nie może poprawić daty na recepcie! Jedyną uprawnioną osobą jest lekarz, który wystawił receptę.
Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać to, że od tych 30 dni nie odliczamy żadnych świat, weekendów i innych wolnych dni. 30 dni to 30 dni i koniec.
Jeżeli chcemy wykupić receptę później, to można poprosić lekarza, aby wystawił receptę z "datą realizacji od", i wówczas dopiero od tej daty będzie liczone 30 dni, lub 7 dni w przypadku antybiotyku.
Na przedniej stronie recepty, którą wypełnia lekarz, nie wolno stawiać żadnych znaków, ptaszków, kropek, ani nic kreślić. Jeżeli z jakiegoś leku, jest potrzeba rezygnacji, to wystarczy o tym powiedzieć podczas realizacji recepty, napisać na osobnej karteczce lub zaznaczyć ołówkiem na odwrocie recepty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz