sobota, 13 października 2018

Na męczący, suchy kaszel


Okres przeziębieniowo - grypowy się zaczyna. Bardzo dużo osób oprócz kataru, cierpi także na męczący, suchy kaszel. Kaszel suchy to taki, kiedy nie ma wydzieliny, nic się nie odksztusza. Często towarzyszy mu drapanie, łaskotanie, które pobudza kaszel. Spowodowane jest to stanem zapalnym górnych dróg oddechowych.  Najczęściej towarzyszy infekcji wirusowej. Kaszel suchy bywa męczący także w nocy, uniemożliwiając spanie.

Jeżeli kaszel nie męczy zbyt mocno i chcemy tylko zadziałać powlekająco na drogi oddechowe, to wystarczy zastosować popularny syrop prawoślazowy, syrop z babki lancetowatej lub z porostu islandzkiego. Jeżeli jednak kaszel jest intensywny, to należy skorzystać z mocniejszych środków. Spory wybór produktów znajdziemy wśród syropów, nieco mniej wśród tabletek. Myślę, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Oto kilka propozycji:

Syrop sosnowy (syrop pini) - syrop zawiera wyciąg sosnowy, nalewkę koprową i kodeinę. Hamuje suchy męczący kaszel, przy nieżycie dróg oddechowych. Może być stosowany powyżej 18 roku życia. Nie należy jednak stosować go zbyt długo, ze względu na uzależniające działanie kodeiny. Zaletą tego syropu jest skuteczność i niska cena.

Supremin, Sinecod, Atussan, Theraflu kaszel - leki te zawierają substancję czynną butamirat. Jest to skuteczna, nieopioidowa, więc nieuzależniająca substancja, która skutecznie hamuje kaszel. Stosowany w ostrym, suchym kaszlu. Zmniejsza jego nasilenie, oraz częstość napadów kaszlu.

Levopront- zawiera lewodropropizynę. Syrop ten jeszcze niedawno był na receptę. Teraz dostępny jest w sprzedaży odręcznej, bez recepty. Środek ten działa przeciwkaszlowo, a także rozkurczająco na oskrzela. Stosowany jest w męczącym kaszlu, różnego pochodzenia. Jednak przede wszystkim w zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, w przebiegu infekcji.

TussiDrill, DexaPico, DexaPini-  zawierają dekstrometorfan. Lek przeciwkaszlowy. Stosowany krótkotrwale (do 5 dni) w leczeniu ostrego, suchego kaszlu. Podobnie jak produkty zawierające kodeinę, może uzależnić, z tego względu leczenie powinno być możliwie krótkie.

Jeżeli chodzi o tabletki:
np. Thiocodin, Acodin, Neoazarina, Dexacaps - zawierają kodeinę lub dekstrometorfan, więc należy je stosować krótkotrwale. Wygodna forma dla osób, które nie lubią syropów.

Nie zapominajmy, że często stosowane saszetki na przeziębienie, zawierają mieszankę substancji łagodzących objawy przeziębienia, w tym kaszel i katar. Należy więc uważać, aby nie powielać tych substancji, ani stosować środków działających przeciwnie. Najlepiej więc przy zakupie poinformować farmaceutę o wszystkich przyjmowanych lekach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz